Integracja i teambuilding w formie gry – udana integracja pogłębiająca wiedzę.

Gry poszkoleniowe zostały stworzone specjalnie po to, aby móc w przystępny sposób przekazać wiedzę i rozwinąć pewne umiejętności wśród graczy – pracowników danej firmy. Co ciekawe, powstały jako materiał pomocniczy w ramach szkoleń wojskowych już w XVII wieku! W dzisiejszych czasach wykorzystywanie nowoczesnych wersji narzędzi szkoleniowych to całkowita norma w większości przedsiębiorstw. Co ważne, służą one już nie tylko zwiększeniu wiedzy i umiejętności pracowników, ale również (a może nawet przede wszystkim) ich integracji i zgraniu całego zespołu.

 

 

Dlaczego wprowadzanie gier do firmy to dobry pomysł?

Wprowadzanie do firmy powyższych elementów nazywa się grywalizacją. Ogólnie rzecz biorąc chodzi w niej o inicjowanie rywalizacji i poruszanie się w wirtualnym (ale nie tylko) środowisku w innym kontekście, niż ma to miejsce w klasycznych grach tworzonych dla rozrywki. Dlaczego wykorzystanie takich materiałów to dobry pomysł? 

  1. Gry stanowią dla ludzi odskocznię od codziennych problemów; kojarzą się z rozrywką. Dzięki temu można wyjść poza kontekst pracy podczas szkolenia
  2. Struktura gier – zdobywanie punktów, przechodzenie etapów – wzbudza chęć współzawodnictwa i uzyskiwania jak najlepszych wyników
  3. Gry potrafią bardzo mocno angażować graczy dzięki implementacji pewnych elementów psychologii behawioralnej

Te trzy własności sprawiają, że gry stają się o wiele bardziej efektywnym środkiem nauki oraz integracji, a dodatkowo mogą pełnić funkcję motywacyjną.

 

Gry integracyjne i szkoleniowe – odrębne jednostki, czy elementy wspólnej strategii?

Wydaje się, jakoby gry integracyjne miały jeden cel – poprawę jakości współpracy i zgrania zespołu. Jednak obecnie coraz częściej wykorzystuje się bardziej kompleksowe podejście, które spełnia wspomniane cele, dodając do zabawy elementy szkoleniowe. Doskonałym przykładem jest gra polegająca na stworzeniu pracownikom escape roomu, z którego można wyjść jedynie wykorzystując pewne niezbędne informacje dotyczące firmy lub konkretnych zadań. Oprócz celów integracyjnych można wywołać wymianę informacji i poszerzanie wiedzy członków zespołu. Takich gier jest bardzo wiele, a wszystkie mają jeden cel – upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wbrew pozorom jest to całkiem łatwe do osiągnięcia. Pracownicy chętnie biorą udział w różnych aktywnościach (zarówno w świecie wirtualnym, jak i na żywo), więc wykorzystanie tego entuzjazmu do celów szkoleniowych wydaje się naturalnym posunięciem.

Gry poszkoleniowe New Players

Rola gier integracyjnych w działalności przedsiębiorstwa

Gry szkoleniowe (które przez swoją konstrukcję mogą być także określane jako gry integracyjne) są oceniane jako najbardziej angażujące i efektywne narzędzia w poszerzaniu zakresu wiedzy i umiejętności osób dorosłych. Sprawia to, że wszystkie firmy, które chcą skutecznie kształtować postawy swoich pracowników, powinny stawiać na nowoczesne strategie w zarządzaniu personelem. Zachęcenie i przyciągnięcie pracowników do pogłębiania swojej wiedzy staje się niezwykle łatwe, a dodatkowo wspólna zabawa wpływa na integrację i pogłębienie więzi między członkami zespołu. Taka więź jest bardzo ważna dla budowania długotrwałej strategii funkcjonowania firmy – bo tylko zgrany zespół potrafi sprawnie poradzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez rynek.

Konferencja

Szkól się grając w gry!

Zaprojektujemy dla Ciebie ciekawe i angażujące szkolenie, które uczestnicy zapamiętają na długo.

Zostańmy w kontakcie

5/5 - (1 vote)

Powiązane posty