Onboarding – pomysły jak go przeprowadzić

Przeglądanie piętrzących się na biurku CV i prowadzenie rozmów rekrutacyjnych zajęło wiele tygodni, aż w końcu udało Ci się znaleźć osoby z odpowiednim potencjałem? Nie możesz się już doczekać, kiedy przywitasz ich w swoim zakładzie pracy, a oni chcą jak najprędzej dołączyć do załogi Twojej firmy? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że sam proces rekrutacji to jeszcze nie wszystko. Równie istotne znaczenie ma przyjęcie nowych pracowników, czyli tzw. onboarding. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych pomysłów, jak możesz go przeprowadzić.

Dlaczego onboarding jest tak ważny?

Rezygnacja z pracy po okresie próbnym to problem, z którym na chwilę obecną zmaga się wiele przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku. Wiąże się to między innymi z tym, że pracodawcy sądzą, że pracownicy zatrudnieni na etap próbny są już osobami „pozyskanymi” i nie wymagają większego zainteresowania. Tymczasem jest to błąd. Zastanawiając się, jak utrzymać pracownika, warto zdać sobie sprawę, że dobre przyjęcie w ciągu pierwszych dni pracy to kluczowy czynnik decydujący o tym, czy dana osoba pozostanie na pokładzie naszej firmy, czy też przejdzie do konkurencji.
Różne metody wdrażania nowych pracowników
Wprowadzenie nowo zatrudnionych pracowników wciąż w wielu firmach wiąże się jedynie z ich krótkim przedstawieniem członkom zespołu i omówieniem obowiązków. Na szczęście coraz większa liczba pracodawców sięga po proste rozwiązania w ramach onboardingu, które nie tylko umożliwiają efektywną adaptację, ale też stanowią jeden ze sposobów, jak zwiększyć produktywność pracowników.
Chcąc skutecznie i zarazem nieszablonowo wprowadzić pracownika do organizacji, można pokusić się np. o wyznaczenie mentora, który przeprowadzi nowo przyjętą osobę przez cały proces wdrożeniowy. Dodatkowo „nauczyciel” może wspierać pracownika w eliminowaniu problemów, czy pomóc w zaplanowaniu ścieżki kariery. Takie rozwiązanie buduje poczucie bezpieczeństwa i zacieśnia relację.

Pomysły na efektywny onboarding

W dobie Internetu i komunikowania się za pomocą różnego rodzaju komunikatorów, miłym gestem może być wysłanie nowemu pracownikowi… pocztówki! Bo któż z nas nie lubi dostawać pocztówek? Kilka ciepłych słów od pracodawcy i efekt WOW gwarantowany. W podobny sposób można przygotować np. newsletter z powitaniem.
Ciekawą opcją może być też zamówienie ciasta powitalnego na pierwszy dzień pracy nowego pracownika oraz zaproszenie na ucztę wszystkich członków załogi. Nowy pracownik może też zostać zaproszony na lunch, a jego bezpośredni przełożony oprowadzi go po siedzibie firmy.

O czym nie można zapomnieć podczas onboardingu?

Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujemy się przyjąć nową osobę do zespołu, nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu dla niej miejsca pracy. Jest to jeden z najistotniejszych elementów, bez których nie obejdzie się żaden, nawet najlepiej przeprowadzony onboarding. Na biurku obok laptopa, telefonu i kalendarza może pojawić się zestaw powitalnych gadżetów – może to być nawet zwykłe pudełko lub worek wypełniony drobiazgami, które przydadzą się podczas codziennego wypełniania obowiązków. Niby nic wielkiego, ale sprawi, że pracownik poczuje się doceniony i chętniej rozpocznie pracę w naszej firmie.

5/5 - (2 votes)

Powiązane posty