40 godzinny tydzień w pracy a produktywność

40 godzinny tydzień w pracy a produktywność

40 godzinny tydzień w pracy a produktywność

W wielu firmach na całym świecie godziny pracy są dosyć podobne. od 9 do 17, lub od 8 do 16 z godzinną przerwą na lunch. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się z jakiego powodu właśnie takie godziny wszędzie obowiązują? Okazuje się, że ten system zawdzięczamy Henry’emu Fordowi. W jego czasach fabryki musiały funkcjonować przez całą dobę, dlatego większość pracowników pracowała nawet przez 12 godzin dziennie! W latach 20-tych XX wieku, Henry Ford wprowadził system: 8 godzin pracy, 8 godzin rekreacji i 8 godzin snu. Uważał on, że każdy pracownik musi mieć również czas na wypoczynek, tak aby mógł być produktywny. Trudno się z nim nie zgodzić, natomiast pytanie jest, czy ten ośmiogodzinny system, który ma już prawie 100 lat nadal zdaje egzamin?

Przypatrzmy się jak to wygląda w praktyce. Wielu z nas przebywa w firmie przez 8 godzin, ale ile tak naprawdę pracujemy? Jeśli odejmiemy czas poświęcony na picie kawy, rozmawianie z pracownikami, czy media społecznościowe, to okaże się, że nikt tak naprawdę nie pracuje przez 8 godzin. Według badań Polacy pracują dłużej niż inne nacje europejskie, ale wcale nie oznacza to większej produktywności. Zaledwie 36 proc. czasu poświęconego na pracę jest efektywnie wykorzystywane. Zdania w tym temacie są podzielone i wiele organizacji próbuje znaleźć najlepsze rozwiązanie. Jaki jest najlepszy sposób na produktywność?

Więcej przerw?
40 godzinny tydzień w pracy a produktywność

Okazuje się, że pracownicy są bardziej efektywni zawodowo, gdy robią sobie przerwę co 45 minut. Rainer Wieland, psycholog pracy i organizacji na Uniwersytecie Wuppertaler, twierdzi, że pracownicy, którzy robią sobie częste przerwy, są zdrowsi i bardziej produktywni. Regularne przerwy powodują obniżenie stresu oraz większe skupienie na obowiązkach pomiędzy nimi. Prawdopodobnie coś w tym jest. W końcu czy kiedykolwiek ktoś z was pracował przez 8 godzin bez przerwy na kawę, czy rozmowę ze znajomym? Być może dobrym rozwiązaniem byłoby danie swoim pracownikom odrobiny autonomii i pozwolenie im na przerwy wedle własnych potrzeb?

Krótszy dzień pracy?
40 godzinny tydzień w pracy a produktywność

Okazuje się, że jesteśmy najbardziej produktywni przez parę pierwszych godzin pracy. Później robimy sobie przerwę na lunch i następnie odliczamy godziny do końca. Niektórzy naukowcy uważają, że powinien obowiązywać nie czterdziesto, ale dwudziesto dwu godzinny system pracy. Zwolennicy takiego rozwiązania, twierdzą, że mogłoby to zwiększyć zyski firmy nawet o 25% i co więcej zmniejszyć bezrobocie. W pewnych firmach w Szwecji wprowadzono 6 godzinny dzień pracy przy zachowaniu tych samych płac.  Okazało się, że pracownicy, którzy pracują przez 6 godzin, nie mając dostępu do mediów społecznościowych mają lepsze wyniki niż Ci, którzy pracują przez 8 godzin. Co więcej krótszy dzień pracy powoduje mniejszy poziom stresu, a nawet rzadsze korzystanie ze zwolnień lekarskich.

Elastyczne godziny pracy?
40 godzinny tydzień w pracy a produktywność

Być może dobrym sposobem na produktywność pracowników byłyby po prostu elastyczne godziny pracy. Może jest tak, że każdy pracuje na swój własny sposób. Może niektórzy faktycznie potrzebują przerw co 45 minut, a inni wolą pracować bez przerwy przez 6 godzin. Być może niezłym rozwiązaniem byłoby pozostawienie pracownikom autonomii oraz możliwości wybrania własnych godzin pracy? Czy nie byłoby o wiele prościej, gdyby można byłoby płacić pracownikom za osiągane rezultaty i efektywność, zamiast za siedzenie w pracy przez 6 lub nawet 8 godzin?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym co oferujemy, odwiedź nas na stronie www.newplayers.pl i polub nas na facebooku.

Autor: Sara T.

Powiązane posty