Jak zwiększyć produktywność w pracy? Sposoby na produktywność potwierdzona badaniami

Produktywność pracowników to podstawowy czynnik warunkujący sukces przedsiębiorstwa. Od tego zależy poziom wykonania zadań, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie firmy. Żeby jednak osiągnąć wysoki poziom w tym zakresie, należy sprawić, że pracownik będzie zadowolony, wypoczęty i gotowy na codzienne wyzwania. Większość dotychczasowych metod motywowania i udogodnień dla podwładnych powoli odchodzi do lamusa. Jakie rozwiązania warto zastosować w swojej firmie, aby poprawić wydajność pracowników?

 

 

Czterodniowy tydzień pracy – jakość potwierdzona badaniami

Skracanie tygodnia pracy to trend, który jest już obecny w większości krajów europejskich. Co ciekawe, naukowcy przychylają się do stwierdzenia, że takie działanie może wpłynąć pozytywnie na nastawienie pracowników oraz ich chęć do wykonywania obowiązków służbowych. Za klasyczny przykład służy tu Ray Carson, CEO firmy Treehouse. W 2006 roku wprowadził 32-godzinny tydzień pracy z wolnymi piątkami. Okazało się, że to działanie wcale nie zmniejszyło przychodów przedsiębiorstwa, a wręcz przeciwnie. 

 

 

Krótszy dzień pracy rozwiązaniem doskonałym?

Kolejnym, jeszcze bardziej popularnym trendem jest zmniejszanie dziennego czasu pracy, przy pozostawieniu pięciodniowego tygodnia. W tym przypadku za doskonały przykład może posłużyć działanie władz Göteborga. W 2014 roku wprowadziły one w ramach eksperymentu 6-godzinny dzień pracy dla pielęgniarek w domu opieki. Po takiej zmianie okazało się, że kobiety były mniej zestresowane, miały więcej chęci do pracy i popełniały dużo mniej błędów. Ponadto podniosła się ich produktywność, co wpłynęło na sprawniejsze funkcjonowanie placówki. W tym samym mieście, w 2015 roku Centrum Usług Toyoty wprowadziło podobną zmianę, co wpłynęło na wzrost zysków o 25 proc.!  

Jak zwiększyć produktywność w pracy Sposoby na produktywność potwierdzona badaniami

Elastyczne godziny i praca zdalna

W badaniach ankietowych pracownicy wyrażają dużą chęć do zmniejszenia godzinowego obciążenia. Jednak to nie są jedyne czynniki, które oddziałują na ich wydajność. Od wielu lat standardem jest już wprowadzanie elastycznych godzin pracy. Sprawdza się do doskonale zwłaszcza w firmach, które działają w trybie projektowym (a takich miejsc jest już coraz więcej). W parze z tym rozwiązaniem idzie stawianie na pracę zdalną – pracownik, który może decydować się na przełożenie godzin na inny dzień, a także wykonywanie swoich obowiązków z domu, jest o wiele bardziej zadowolony. A to jest klucz do produktywności.

 

 

Well-being podstawą wydajności pracowników

Pojęcie well-being jest znane w branży HR już od lat, jednak liczne badania coraz bardziej wskazują na jego znaczenie dla produktywności podwładnych. Badanie firmy doradczej Delloite “Human Capital Trends” z 2018 roku wskazuje na pojęcie well-being jako jeden z głównych czynników warunkujących rozwój firmy (w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi). W głównej mierze chodzi tu o inwestycje w programy wpisujące się w strategię społecznej odpowiedzialności biznesu i rozwoju talentów. W tym kontekście przedsiębiorstwa powinny stawiać na wspomniane już elastyczne godziny, pracę zdalną, dbanie o właściwy wymiar przerw w pracy, wyposażenie biura, a także finansowanie dodatkowych aktywności, jak np. siłownia.

Innowacyjnych sposobów na poprawę wydajności pracowników jest wiele, jednak najlepszym wyjściem okazuje się odciążenie ich poprzez skracanie czasu pracy. Dodając do tego inwestycje w dodatkowe benefity i dbanie o dogodną atmosferę w biurze, można wpłynąć na znaczną poprawę produktywności pracowników, a co za tym idzie – doprowadzić do sukcesu firmy na rynku.

Konferencja

Szkól się grając w gry!

Zaprojektujemy dla Ciebie ciekawe i angażujące szkolenie, które uczestnicy zapamiętają na długo.

Zostańmy w kontakcie

5/5 - (1 vote)

Powiązane posty