Postanowienia noworoczne

Grudzień to ostatni miesiąc w roku – ten czas sprzyja podsumowaniu naszego życia prywatnego, jak i zawodowego. Gdy już rozliczymy się z naszymi osiągnięciami i porażkami, przychodzi moment zastanowienia – co mogę zmienić w przyszłości, tak żeby być bardziej zadowolonym z życia? Nic zatem dziwnego, że wiele osób tworzy listy z postanowieniami noworocznymi, które zamierzają zrealizować w przeciągu kolejnych 12-miesięcy.

Garść informacji na temat postanowień noworocznych

Czy Polacy lubią postanowienia noworoczne? Jak najbardziej! Według danych CBOS więcej niż połowa naszych rodaków postanawia wraz z Nowym Rokiem wprowadzić zmiany w swoim życiu. Z tej puli jedna trzecia osób stawia sobie tylko jeden cel. Reszta natomiast ma ambitniejsze plany – zakładają, że wypełnią średnio od 2 do 5 założeń. 

Co chcielibyśmy zmienić w swoim życiu? Lista może być długa – ile osób tyle postanowień. Możemy jednak wyszczególnić najpopularniejsze ze stawianych celów. W sferze życia prywatnego prym wiedzie chęć utraty wagi, regularnych ćwiczeń, rzucenia palenia, czy ograniczenia alkoholu. Cele w życiu zawodowych skupiają się natomiast na zmianie pracy lub uzyskaniu awansu. Popularnym tematem jest również nauka języka obcego.

Realizacja postanowień noworocznych rozpoczyna się pierwszego stycznia. A kiedy się kończy? Teoretycznie, gdy uda się nam je wypełnić. Rzeczywistość nie jest jednak taka różowa. Według danych pochodzących z badań prowadzonych przez Uniwersytet Scranton 25% osób rezygnuje już po pierwszym tygodniu! Kolejne 36% porzuci swoje cele po miesiącu, a 50% w ciągu pół roku. W ostateczności swoje postanowienia noworoczne realizuje mniej niż 10% osób.

Dlaczego nie realizujemy postanowień noworocznych?

Do realizacji postanowień noworocznych przystępujemy z zapałem, motywacją i energią. Czemu więc tak wielu z nas ponowi porażkę? Okazuje się, że właśnie okres, w którym postanawiamy coś zmienić w swoim życiu, jest jedną z przyczyn naszych niepowodzeń. Cele do zrealizowania w przyszłym roku często bowiem planujemy tuż po świętach – jesteśmy wówczas wypoczęci i w dobrym nastroju. Myśląc o postanowieniach noworocznych, nie bierzemy więc pod uwagę prozy życia codziennego. Tymczasem kiedy przychodzi moment powrotu do pracy, realizacja postanowień noworocznych schodzi na dalszy plan. Przecież zamiast biegać rano, możemy pospać pół godziny dłużej. Nawet jeśli nie ulegniemy pokusie i dalej mocno trzymamy się w postanowieniach, to na pewno zdarzy się dzień, który wybije nas z rytmu, np. będziemy musieli zostać dłużej w pracy. W takim przypadku nie realizujemy założonego dziennego planu. Kiedy odpuścimy sobie jeden dzień, kolejne przychodzą już łatwiej. Jeśli nawet i to nas nie pokona, to brak widocznych rezultatów może być ostateczną rzeczą zabijającą naszą motywację. Bez widocznych efektów, odechciewa się nam działać.

Jak zwiększyć szanse na realizacje postanowień noworocznych?

Aby zwiększyć szanse na wypełnienie swoich postanowień, wspomóż się trzema popularnymi i skutecznymi metodami, które znajdziesz poniżej. 

  1. Przemyśl swoje cele – usiać i spokojnie zastanów się, co najbardziej chciałbyś zmienić, czy jest to możliwe do zrealizowania, co może Ci stanąć na przeszkodzie i jak mógłbyś to pokonać. Poświęć na to godzinę lub dwie – zwróci się z nawiązką.
  2. Zrób plan – wybrałeś już swoje cele – spisz teraz co i do kiedy wykonasz. Określ ramy czasowe oraz podcele, które sobie stawiasz. 
  3. Powiedz innym o swoich planach – jesteśmy bardziej skłonni realizować działania, o których powiadomiliśmy innych. Dlaczego? Winny jest mechanizm kontroli społecznej – mamy świadomość, że jeśli nie zrealizujemy celu, do którego się zobowiązaliśmy, wyjdziemy na osobę niesłowną i szybko się poddającą.

Powiązane posty