Co powstrzymuje kobiety przed awansem?

Co powstrzymuje kobiety przed awansem?

Co powstrzymuje kobiety przed awansem?

Od kilkunastu lat wiele się mówi o równouprawnieniu kobiet w biznesie. Analitycy zwracają przede wszystkim uwagę na dane statystyczne, z których wynika, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni na takich samych stanowiskach oraz, że procent kobiet zasiadający w szeregach top managementu jest znikomy.

Pomimo tego, że o równouprawnieniu w biznesie nie tylko się mówi, ale wiele się robi, stwarzając kobietom okazję do pięcia się po drabinie kariery, zachęcając do poszerzania swoich kompetencji i uprawnień, tak naprawdę od 2002 roku wskaźniki statystyczne ciągle pozostają na tym samym poziomie: 15, 16% kobiet zasiada w szeregach CEO. Z jakiego powodu tak się dzieje?

Do odpowiedzi na to pytanie zainspirowało mnie wystąpienie Sheryl Sandberg, amerykańskiej bizneswomen, szefowej operacyjnej Facebook Inc. Jej zdaniem kobiety nie chcą odnosić sukcesu zawodowego, ponieważ taka sytuacja nie jest aprobowana społecznie. Zdaniem Sheryl, sukces i bycie lubianym są pozytywnie skorelowane tylko i wyłącznie w przypadku mężczyzn. W przypadku kobiet natomiast – te dwie zmienne nie idą w parze. Skąd taki wniosek?

Co powstrzymuje kobiety przed awansem?

Otóż Sheryl powołuje się na znany eksperyment społeczny przeprowadzony w Harvard Bussienss School, którego celem było sprawdzenie, w jaki sposób spostrzegamy kobietę i mężczyznę w miejscu pracy. Jedna grupa  badanych otrzymała opis sukcesu zawodowego inwestorki Heidi Roizen, druga grupa – dokładnie ten sam opis, ale ze zmienionym imieniem: Heidi zastąpiono mężczyzną – Howardem. Interesujące były wyniki związane z ankietą, którą wypełniały obydwie grupy, w której znajdowały się pytania dotyczące oceny Heidi i Howarda. Jeżeli chodzi o kompetencje, wszyscy badani ocenili je podobnie w przypadku kobiety i mężczyzny, natomiast różnice pojawiły się w ocenach związanych z aprobatą społeczną. Howard był szanowany i lubiany, z nim większość badanych „umówiłaby się na piwo lub poszła na ryby”. Natomiast Heidi była postrzegana jako osoba samolubna i władcza, „z którą nikt nie chciałaby pracować, i której raczej by nikt nie zatrudnił”.

Co powstrzymuje kobiety przed awansem?

Skąd takie wyniki? Najprawdopodobniej dlatego, że dokonujemy ocen na podstawie stereotypów: mężczyźni są dedykowani w życiu do tego by zapewnić rodzinie utrzymanie, więc pozytywnie w ich przypadku ocenia się wszelkie działania zmierzające do osiągania sukcesu. Kobiety natomiast stworzone są do tego, by dbać o dom, opiekować się dziećmi. W związku z tym innego rodzaju aktywności, które podejmuje w innym obszarze (zawodowym czy politycznym), oceniane są jako te, które „odciągają” je od pierwotnej roli i powodują, że ją po prostu zaniedbują.

Zgodnie z tym, kobieta, która chce osiągać zawodowy sukces, podejmować ryzyko i konkurować o wysokie stanowiska, stoi przed iście hamletowskim dylematem: zadowolić się jakimkolwiek stanowiskiem i cieszyć się przychylnością współpracowników, czy iść jak burza ryzykując społeczny ostracyzm i nadanie etykietki „zimnej baby”.

Co powstrzymuje kobiety przed awansem?

Moje obserwacje pokazują, że większość z nich wybiera pierwszą, bardziej bezpieczną strategię. Potwierdzają to również moi klienci reprezentujący działy HR w różnych firmach, Zwracają uwagę na to, że:

  • Tylko 7% kobiet z własnej inicjatywy zgłasza się do pracodawcy w sprawie podwyżki (tymczasem w przypadku mężczyzn odsetek takich inicjatyw to 57%).
  • Podczas samoocen realizowanych w miejscach pracy, większość kobiet niedocenia własnych kompetencji (w porównaniu z tym, jak oceniają je inne osoby), natomiast w przypadku mężczyzn występuje efekt odwrotny – przeceniania własnych kompetencji.
  • W sytuacji osiągnięcia sukcesu kobiety w większości przypadków zwracają uwagę na przyczyny zewnętrzne tego sukcesu „(ktoś mi pomógł…”, „miałam farta…”), tymczasem mężczyźni widzą przede wszystkim przyczyny wewnętrzne („to moja zasługa…”, „to dzięki moim umiejętnościom…”).

Ciekawa jestem, kiedy nastąpi ten moment, kiedy zauważymy, że mniej więcej połowa osób z zarządów firm to członkinie, a na czele przynajmniej 80 państw zasiadają kobiety. Pewnie będzie to długi proces. Jak każdy, który wiąże się ze zmianą stereotypów funkcjonujących tysiące lat. Tymczasem robię to, co mogę „we własnym ogródku” pilnie zwracając uwagę na to, czy przypadkiem nie wspieram stereotypu, który blokuje kobiety przed osiąganiem sukcesów.  I tak na przykład ostatnio, przeglądając projekt strony internetowej naszej firmy, zauważyłam, że na większości zdjęć w roli szefa występują mężczyźni (to oni stoją, mówią, gestykulują). Kobiety oczywiście również są, ale najczęściej siedzą i słuchają. Niby drobiazg, ale utrwala stereotyp. Zwróciłam na to uwagę osobie, która tę stronę projektuje i jestem ciekawa zmiany:)

Co powstrzymuje kobiety przed awansem?
5 (100%) - 1 ocen[a]

Powiązane posty

[contact-form-7 404 "Not Found"]