Instrukcja postępowania z szefem

Instrukcja postępowania z szefem

Poniżej możesz zobaczyć punkty, które wskazują na dominujące style motywacyjne, jakimi ludzie posługują się w danej sytuacji. Nazywamy je „gorącymi punktami”. Pomogą Ci one ustalić, motywacyjne DNA Twojego szefa. Dzięki temu dowiesz się jak z nim rozmawiać, a porozumienie z szefem wpłynie korzystnie na wasze stosunki.

Rozpatrując motywacyjne DNA warto zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów.

Wydajny, czy kontaktowy?

 Jeśli  mówi szybko, spieszy się, ma władczą osobowość, jest zorientowany na cele i zadania, pragnie dowodzić i kontrolować sytuację:

Porozumiewaj się z nim jako osoba dążąca do wydajności.

Jeśli ma przyjazną osobowość, spokojne tempo, chętnie poświęca czas na rozmowę, jest uczuciowy, wydaje się stały, godny zaufania i lojalny:

Rozmawiaj z nim jak osobą dążąca do kontaktów.

Stabilny, czy zmienny?

S  Jeśli ważne są dla niego porządek, plan zajęć, struktury, zasady, jest skoncentrowany, skupiony, pilny, wydaje się cichy i poważny:

Porozumiewaj się z nim jak osoba należąca do stabilnych.

Z    Jeśli jest ożywiony, pełen ekspresji, energiczny, chce się dobrze bawić, nie myśli schematycznie, jest niepowtarzalny i kreatywny, wydaje się szybko dekoncentrować:

Porozumiewaj się z nim jak osoba należąca do zmiennych.

Wewnętrzny, czy zewnętrzny?

W   Jeśli musi widzieć sens i rozumieć znaczenie tego co robi, ważne są dla niego ideały filozoficzne, to, jak konkretne decyzje wpłyną na organizacje lub świat, obstaje przy swoim ustalonym systemie wartości:

Porozumiewaj się z nim jako osoba należąca do wewnętrznych

Z   Jeśli interesuje go płaca, awans, status społeczny, publiczne uznanie, wspinanie się na kolejne szczeble kariery, wysoka pozycja i wywieranie wpływu:

Porozumiewaj się z nim  jak osoba należąca do zewnętrznych.

Ustalenie gorących punktów Twojego szefa, bądź pracowników, pozwoli Ci na lepsze dotarcie do nich. Niestety czasem może to okazać się trudnym zadaniem wynikającym z braku odpowiednich kompetencji, aby skutecznie działać warto rozpatrzyć szkolenie z komunikacjigra motywacyjna również będzie świetnym treningiem aby nauczyć się lepiej rozpoznawać style motywacyjne, dzięki takiemu treningowi porozumienie z szefem będzie łatwiejsze, a co za tym idzie – będziesz mógł skuteczniej motywować.

Zobacz więcej

Powiązane posty