Jak przyciągnąć talenty do swojej firmy w 2018 roku?

Jak przyciągnąć talenty do swojej firmy w 2018 roku?

Jak przyciągnąć talenty do swojej firmy w 2018 roku?

Walka firm o talenty trwa. Rekordowo niska stopa bezrobocia, wynosząca we wrześniu tego roku jedynie 6,9%, jeszcze bardziej mobilizuje pracodawców do rekrutacji najlepszych pracowników i zachowania ich w firmie na dłużej. Rynek pracy wychodzi naprzeciw wymaganiom pracowników i zostaje zmuszony do wdrożenia przychylnych im zmian wewnątrz organizacji.

Jak pozyskać talenty do firmy?
Jak przyciągnąć talenty do swojej firmy w 2018 roku?

Konkurencja nie śpi, także na rynku pracy. W obliczu niskiego bezrobocia i zwiększonego zapotrzebowania na pracowników różnych branż, firmy podejmują wyzwanie przyciągnięcia tych najlepszych. Z badania przeprowadzonego przez firmę Hays w 2016 roku wynika, że ponad 70% pracodawców zdecydowało się podwyższyć wynagrodzenia swoim pracownikom. Podobna liczba firm w 2017 roku zaplanowała dalsze kroki w obszarze zwiększenia wysokości pensji. Decyzje firm nie dziwią, jeśli spojrzymy na główne powody, dla których pracownicy postanawiają zmienić miejsce swojego zatrudnienia. Do głównych należą niezadowalający poziom wynagrodzenia (47%), brak możliwości rozwoju (24%) oraz charakter wykonywanej pracy (10%). Znając przyczyny odejścia pracowników firmy mogą skutecznie reagować i zaproponować kandydatom to, czego oczekują.

Atrakcyjne wynagrodzenie, benefity i elastyczny czas pracy
Jak przyciągnąć talenty do swojej firmy w 2018 roku?

Podwyżki płac nie są jedynym lekarstwem na niedobór talentów w firmie, jednak z pewnością zachęcą najlepszych kandydatów do aplikowania na daną ofertę pracy. Oprócz tematu wynagrodzeń warto rozważyć zaplanowanie szkoleń dla pracowników i traktować dobór kursów odpowiadających stanowisku pracy jako wyróżnik.

Z pewnością mile widziane będzie zaproszenie zespołu do rozmowy i wspólnego podjęcia decyzji o wyborze szkolenia. Otwartość na propozycje pracowników i budowanie partnerskich relacji to dwa czynniki, które zostaną docenione, zwłaszcza przez młode pokolenia. Pracownicy zwracają szczególną uwagę na środowisko pracy. Oczekują przyjaznej atmosfery, dobrych relacji z przełożonym i akceptacji, dzięki którym poczują przynależność do organizacji.

Dzisiaj pracownik wchodzi niejako w rolę klienta i jego zadowolenie z funkcjonowania firmy staje się jednakowo ważne. Dlatego też firmy prześcigają się w oferowaniu atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. Karnet na siłownię i prywatna opieka medyczna stają się standardem, przez co pracodawcy muszą zrobić kolejny krok do przodu. Bezpłatne posiłki w pracy, owocowe dni, dofinansowanie kursów językowych czy też krótsza praca w piątki to tylko kilka propozycji. Warto pomyśleć także o częściowej lub całkowitej pracy zdalnej, a przede wszystkim o elastycznym czasie pracy. Jak wynika z badania “Praca zdalna – jestem na TAK!” aż 81% pracowników chciałoby posiadać wpływ na czas swojej pracy. Dlaczego nie zaoferować tego swoim pracownikom?

W kierunku technologii
Jak przyciągnąć talenty do swojej firmy w 2018 roku?

Czego jeszcze oczekują od swoich pracodawców najlepsi pracownicy? W rekrutacji  i zarządzaniu talentami z pewnością pomogą rozwiązania technologiczne, które usprawnią procesy i uczynią je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Jedną z możliwości jest wykorzystanie gier symulacyjnych jako narzędzia ułatwiającego ocenę kandydatów oraz zamianę procesu rekrutacyjnego w dobrą zabawę. W ten sposób zadbamy o markę pracodawcy i wyróżnimy ją na tle silnej konkurencji. Wdrożenie do swojej organizacji nowoczesnych technologii i zaproszenie grywalizacji do organizacji będzie dobrym pomysłem nie tylko w kontekście pozyskiwania talentów IT. Każda inna branża może czerpać z nich tyle samo korzyści.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą stronę na Linkedin!

Powiązane posty