Jak rozwijać pracowników przez cały rok z Grami Poszkoleniowymi?

Szkolenia dla pracowników

W roku 2015 pierwszy raz w Internecie pojawiło się pojęcie – Gry Poszkoleniowe. Nazwa wskazuje na to, że dotyczy to produktu lub usługi, która ma zastosowanie po szkoleniu.

Co to jest Gra Poszkoleniowa?

Gra Poszkoleniowa to narzędzie służące do utrwalania wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkoleń. Gry różnią się od siebie tym, jakie kompetencje rozwijają i utrwalają. Jednocześnie poprzez mechanizmy rywalizacji i współpracy wciągają uczestników w pasjonującą i emocjonującą rozgrywkę. Uczestnicy po prostu chcą w to grać. Sytuacje w grze są często trudne i konsekwencje poważne – jak w życiu, a na twarzach graczy widać uśmiech, ciekawość i napięcie związane z oczekiwaniem na wynik rundy. Gry Poszkoleniowe pozwalają odważyć się na więcej i budzą w uczestnikach energię dziecka.

Gry poszkoleniowe

Gra Poszkoleniowa to kolejne szkolenie poza firmą, a kiedy w takim razie pracować?

Ważnym założeniem dotyczącym Gier Poszkoleniowych było dla twórców to, żeby gra mogła być częścią pracy. Żeby gracze (menedżerowie, pracownicy) nie byli odrywani od swoich obowiązków, a raczej, żeby gra stała się częścią cyklicznych spotkań, które i tak się odbywają. Stąd też jedna runda może trwać np. 20 min. a cała gra może trwać rok lub dłużej. Taka metoda pozwala na rozszerzenie efektu szkolenia i włączenie nowych nawyków do codziennej pracy.

 

Jakie kompetencje rozwijają gracze w Grze Poszkoleniowej?

Gry różnią się ze względu na rozwijane kompetencje. Są więc gry menedżerskie, takie jak „Klapex”, „Poligon Menedżerski. Są wykorzystywane jako symulator sytuacji, z którymi spotyka się menedżer w pracy. Karty w grze oddają rzeczywistość fabryki, linii produkcyjnej, działu sprzedaży, działu obsługi klienta, księgowości, logistyki. Służą do trenowania decyzji, wykorzystywania wiedzy zdobytej podczas szkoleń. Jednocześnie uczą współpracy, czyli są antidotum na to co często w firmach diagnozujemy jako syndrom samotności szefa. Konwencja gry pozwala na podejmowanie zachowań, które nie są standardowe i jednocześnie można bezpiecznie uczyć się na błędach. Przy kolejnej decyzji mogę wykorzystać strategię innego gracza.

 

Inne kompetencje rozwijają gry motywacyjne. Przykładem są Gry PoszkolenioweW poszukiwaniu źródeł mocy” i „Pozytywnie zakręceni”. Jest to odpowiedź New Players Poland na zapotrzebowanie, z którym spotkaliśmy się realizując projekty doradczo-szkoleniowe. Często menedżerowie chcieliby, żebyśmy w ramach swoich działań zmotywowali uczestników szkoleń, albo nauczyli jak zmotywować. Jest to przykład myślenia magicznego – ktoś z zewnątrz przyjdzie i zmieni rzeczywistość, „powie im…”, naprawi. Motywowanie to jedna z funkcji menedżera i jednocześnie coś co jest wynikiem ciągłej pielęgnacji – odpowiedniej postawy, pamiętania o tym jak jesteśmy różni, w trakcie delegowania, monitorowania, przekazywania informacji, odbierania zadań. To ten nawyk jest trenowany podczas rozgrywek w „Poszukiwaniu źródeł mocy”. Jaka jest korzyść dla firmy? Menedżerowie grający w tę Grę Poszkoleniową mają nawyk świadomego odwoływania się do wiedzy o pracowniku i jego potrzebach w trakcie pracy. Przywraca to poczucie wpływu i odpowiedzialności osobom, które zarządzają ludźmi. Grający biorą sprawę motywacji podwładnych w swoje ręce. Znika przekonanie, że to jest uzależnione od polityki firmy i np. systemu nagród, od działu HR (Zarządzania Zasobami Ludzkimi).

Gry poszkoleniowe New Players

Czy Gry Poszkoleniowe to tylko rozwój kompetencji?

Kompetencje i nawyki to tylko jeden z obszarów na które mają wpływ omawiane gry. Zupełnie innym narzędziem jest Gra PoszkoleniowaPozytywnie zakręceni”. Łączy w sobie dwie funkcje: wprowadza do zespołów dobrą energię, a jednocześnie jest świetnym narzędziem służącym do wspierania pozytywnych zmian. Jeśli zauważasz, że różne działy skupione wokół jednego procesu są skoncentrowane wyłącznie na swoich celach i chciałbyś, żeby poprawiła się współpraca między działami to warto zainteresować się tą grą. Rezultaty widoczne są czasem po jednym dniu. Rozgrywka toczy się w trakcie pracy. Działa lepiej niż przerwa na przysłowiową kawę. Pudełko z grą może być przekazywane pomiędzy różnymi oddziałami, czy jednostkami organizacyjnymi. Mamy potwierdzone efekty stosowania „Pozytywnie zakręconych”. Po prostu chce się pracować.

 

Czy Gry Poszkoleniowe to tylko rozwój kompetencji?

Żeby lepiej zrozumieć sens stosowania Gier Poszkoleniowych potrzebne jest opisanie w jakim kontekście powstało to nowoczesne i efektywne rozwiązanie. New Players Poland to firma, która korzysta z ponad 20 letniego doświadczenia w doradztwie i szkoleniach konsultantów i twórców gier. Nasi trenerzy pracowali z firmami, jeszcze przed uruchomieniem programów wsparcia poprzez projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Przez ostatnich kilka lat przez Polskę przetoczyła się fala szkoleń finansowanych z tych środków. Rzeczywistość wielu firm, które skorzystały z finansowania jest taka, że odbyło się wiele dni szkoleniowych i jednocześnie niewiele z tej wiedzy zostało wdrożonych w codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Można oczywiście uznać to za uogólnienie, bo pewnie są firmy, w których uczestnicy zmienili swoje nawyki na bardziej efektywne.

Widzimy jednak, jak jest to trudne i żmudne. Wymaga wielu zabiegów. Dlatego dla tych, którzy są zainteresowani wynikami i efektywnością Gry Poszkoleniowe pomagają wdrożyć zdobytą wiedzę, a następnie utrwalić ją w formie nawyku. Tym samym rośnie ROI, czyli przewidywany zwrot z inwestycji w szkolenia.

Jeśli chcesz na własnej skórze przekonać się jak działają Gry Poszkoleniowe umów się na bezpłatną konsultację i ZAGRAJ Z NAMI O WYNIK!

Konferencja

Szkól się grając w gry!

Zaprojektujemy dla Ciebie ciekawe i angażujące szkolenie, które uczestnicy zapamiętają na długo.

Zostańmy w kontakcie

Rate this post

Powiązane posty