Jak skutecznie motywować pracowników

Jak skutecznie motywować pracowników

Jak możliwość awansu może go nie motywować? Przecież wszystkich motywuje!
tak w przypływie rozpaczy zareagował jeden ze znajomych kierowników w rozmowie ze mną, kiedy opowiadał mi o swoich usilnych, choć nieskutecznych, próbach motywowania swojego pracownika.
Jak większość menedżerów, wyszedł z założenia, że istnieje pewien zbiór motywatorów, które sprawdzają się w każdej sytuacji: podwyżka, awans, staż za granicą, szkolenia, wyjazdy integracyjne itp. Mało tego, szacując „moc” tych motywatorów, odwoływał się do siebie, czyli twierdził, że:
skoro mnie motywują, to muszą motywować wszystkich innych
Nic bardziej mylnego. Posługując się tytułem filmu Woody Allena – to, „co nas kręci i podnieca” w pracy i w życiu to zupełnie różne czynniki. A nawet więcej: to, co kręci jedną osobą, zniechęca drugą. I na odwrót.
Jak skutecznie motywować pracowników
Co w takim razie poradziłam znajomemu kierownikowi, kiedy na konie naszej rozmowy zapytał:

To w takim razie, jak motywowanie pracowników może być skuteczne?

Poradziłam mu, żeby… zagrał w grę W POSZUKIWANIU ŹRÓDEŁ MOCY. Tę grę wymyśliliśmy dla menedżerów, którzy chcą być bardziej skuteczni w motywowaniu swoich ludzi. Zainspirowani teorią motywacyjnego DNA Tamary Lowe, zachęcamy w niej graczy, czyli kierowników, do tego, by, zanim zaczną motywować, przyjrzeli się swoim pracownikom i odpowiedzieli sobie na 3 pytania:

 

  1. Czy mój pracownik lubi rywalizację czy woli współpracować? Jeśli to pierwsze, to najprawdopodobniej dąży do Wyników, jeśli to drugie – dąży do Kontaktów z innymi. Pana Wynikowego zmotywuje samodzielny projekt, który wiąże się z osiągnięciem mierzalnych celów, Panią Kontaktową z kolei – kreatywna praca w zespole. Efektywna współpraca zależy właśnie od typów motywacyjnych. Relacje w zespole mogą być złe i możemy nie zdawać sobie sprawy, że wynika to z złej motywacji.
Jak skutecznie motywować pracowników
  1. Czy mój pracownik woli Stabilizację czy Zmiany? To ważny czynnik, ponieważ dotyczy potrzeb pracowników. Panią Stabilną zmotywuje zadanie polegające na uporządkowaniu procesu, napisania procedury, Pana Zmiennego natomiast – uczestnictwo w nowym projekcie, który wiąże się ze zmianą miejsca pracy. Motywowanie pracowników tak aby relacje w zespole były udane jest trudnym zadaniem, ale od niego zależy efektywna współpraca i sukces firmy.
  2. Czy mój pracownik woli szczere uznanie, bez nagród, czy wymierne nagrody bez pochwały? Niby każdy z nas lubi nagrody, ale dla niektórych przedstawiają one większą wartość – to pracownicy, którzy lubią „uścisk dłoni prezesa”, wystąpienie na forum, różnego rodzaju gadżety podkreślające prestiż (nagrody zewnętrzne). Inni z kolei nie przywiązują do tego wagi – ważniejsze dla nich jest wewnętrzne poczucie zadowolenia z wykonanej pracy (nagrody wewnętrzne). Dla Pana Zewnętrznego motywujące będą zadania, dzięki którym zaprezentuje siebie oraz wyniki pracy, zdobędzie jakieś wyróżnienie. Pani Wewnętrznej natomiast „doda skrzydeł” pozostawienie jej swobody decydowania i wewnętrzne poczucie, że wykonuje „dobrą robotę”.

 

Skuteczna motywacja pracowników ma również wpływ na relacje w zespole. Nie każdy typ motywacyjny będzie się dobrze dogadywał z innym typem. To sprawia, że efektywna współpraca w dużej mierze zależy od naszych potrzeb . Jak widać skuteczna motywacja ma wiele obliczy i niekiedy ogarnięcie ich wszystkich wymaga szkolenia z motywacji. 

Warto wykonać jeden celny strzał niż ponieść kilka porażek. Takim celnym strzałem mogą okazać się właśnie szkolenia z motywacji.

Jak skutecznie motywować pracowników

Gra POZYTYWNIE ZAKRĘCENI to odpowiedź na to, jak skutecznie może być motywowanie pracowników. Nie tylko uczy tego, w jaki sposób szybko rozpoznawać indywidualny kod motywacyjny pracowników, jak dobierać przekonywujące dla niego argumenty, ale przede wszystkim – umożliwia trenowanie rozmów motywacyjnych w różnych sytuacjach. A wyzwań, przed którymi stoi kierownik w grze jest wiele: w firmie wprowadzono nowy zintegrowany system, ale niektórzy pracownicy nie chcą się go nauczyć, twierdząc, że stary jest lepszy… W wyniku zmiany nastąpiła redukcja etatów i menedżer stoi przed zadaniem zmotywowania pozostałych pracowników do przejęcia dodatkowych obowiązków… Szef

chce zatrzymać w 9rmie najlepszego pracownika, choć wie, że nie widzi on możliwości rozwoju dla siebie… To kolejne rundy, w których kierownik stoi przed pytaniem: Jak skutecznie motywować pracowników? Zarówno w grze jak i w życiu, recepta jest następująca: sprawdź, jaki rodzaj motywacyjnego kodu ma twój pracownik, zastanów się, jakie argumenty tra9ą do jego serca, porozmawiaj z nim.

Kiedy się żegnaliśmy, znajomy kierownik powiedział z triumfem:

 

Ale istnieje przecież motywator, który tak samo działa – pieniądze to motywują wszystkich!

 

Tak, ale tylko dlatego, że nie są dobrem samym w sobie. Każdy z pracowników pod hasłem: „pieniądze” widzi to, co jest dla nich motywujące. Innymi słowy, pieniądze do środek do tego, żeby zaspokoić różne potrzeby. I tak na przykład Pan Stabilny uśmiechnie się na hasło PODWYŻKA, ponieważ od razu wyobrazi sobie możliwość spłaty

zadłużenia a Pani Zmienna rozmarzy się w tym samym momencie planując dalekie wojaże. W związku z tym: jak skutecznie motywować pracowników? Odpowiedź brzmi: Różnie! W zależności od ich indywidualnego kodu motywacyjnego. Naucz się go rozpoznawać poprzez szkolenia z motywacji!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą stronę na Linkedin!

Powiązane posty