Pomysły na zorganizowanie integracji pracowników, czyli jak zbudować zgrany zespół?

Pracodawcy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest integracja ich pracowników. Pomysł ten to nie tylko moda, która przyszła do Polski od naszych sąsiadów z krajów zachodnich. To przede wszystkim możliwość stworzenia zgranego zespołu osób, które w grupie pracują o wiele lepiej i efektywniej. Wspólna integracja członków zespołu poprawia również atmosferę pracy, a to znacznie zmniejsza ryzyko odejścia z firmy przez pracowników. Istnieje wiele różnych sposobów na integrację, które popularne są zarówno w dużych, jak i małych firmach. Można dokonać podstawowego podziału na trzy różne typy integracji pracowników.

Integracja po godzinach pracy

Często wybieranym sposobem na integrację jest spotkanie po godzinach pracy. Może ono odbywać się w dowolnym miejscu. Ważne jest tylko, aby pracownicy mieli możliwość dotarcia na czas oraz swobodnego powrotu do domu po zakończonym spotkaniu.

Dobrym pomysłem na tego typu integrację są różnego rodzaju zajęcia sportowe i ekstremalne. Miłą odmianą od codziennej pracy może być wspólne wyjście na basen, mecz siatkówki lub koszykówki. Dla miłośników sportów ekstremalnych idealną opcją może okazać się ścianka wspinaczkowa lub paintball. Sportowa rywalizacja w duchu fair play to doskonały sposób na zacieśnianie więzi.

Warto pomyśleć także o wspólnym wyjściu do restauracji lub baru, do kina czy teatru. Coraz popularniejszą formą są również wspólne warsztaty, np. kulinarne, z fotografii lub z innych dziedzin sztuki bądź kultury.

 

 

Wyjazd integracyjny

To znacznie bardziej angażująca forma od spotkania po pracy. Wyjazdy integracyjne zazwyczaj są 2-3 dniowe. Poza noclegiem i wyżywieniem trzeba zapewnić swoim pracownikom różne ciekawe atrakcje. Coraz bardziej popularne jest organizowanie gier i zabaw zespołowych oraz profesjonalnych szkoleń, w których ważnym elementem jest współpraca grupowa. Dzięki temu wyjazd integracyjny jest nie tylko możliwością do odpoczynku od codziennych obowiązków, ale również szansą na  zwiększenie poziomu zażyłości między pracownikami.

Podczas wspólnych wyjazdów niezbędne będą odpowiednie atrakcje. Mogą to być spotkania i szkolenia, ciekawe i kreatywne warsztaty z dziedziny, którą wybraliby wcześniej sami zainteresowani. Dobrym pomysłem są również piesze i rowerowe wycieczki, spływy kajakowe i zawody sportowe. Jeśli w miejscu, do którego wyjeżdżamy nie ma warunków na uprawianie sportów można zabrać ze sobą gry planszowe przeznaczone dla większej liczby graczy. Kalambury, Tabu czy 5 Sekund to świetny sposób na integrację.

Pomysły na integrację

Integracja na co dzień

Codzienna integracja w miejscu pracy powinna być wprowadzana w każdej firmie. Nie zajmuje to dużo czasu, a znacznie poprawia relacje między współpracownikami. Tego typu integracja może polegać na regularnych spotkaniach w firmie, np. przy porannej kawie w wybrany dzień tygodnia lub wspólnych lunchach o określonej godzinie. Ważne jest też obchodzenie urodzin z symbolicznym odśpiewaniem sto lat dla jubilata i wręczeniem mu drobnego prezentu.

 

Integracja dobrana do potrzeb pracowników

Przy ustalaniu pomysłu na integrację należy zastanowić się, jakie są oczekiwania pracowników. Każda grupa ludzi ma inne potrzeby i inna forma będzie dla nich bardziej odpowiednia. Oczywiście w mniej lub bardziej licznym gronie pracowników zawsze znajdzie się ktoś, kto ma odmienne poglądy. Dlatego najlepszym sposobem na zorganizowanie spotkania integracyjnego jest przeprowadzenie ankiety w zespole pracowników. Wtedy będzie wiadomo, ile osób jest chętnych na wspólną integrację oraz jaka forma bardziej przemawia do większości z nich. Ułatwi to proces organizacji i wyboru odpowiedniego miejsca na wspólne spotkanie.

Konferencja

Szkól się grając w gry!

Zaprojektujemy dla Ciebie ciekawe i angażujące szkolenie, które uczestnicy zapamiętają na długo.

Zostańmy w kontakcie

Rate this post

Powiązane posty