Komunikacja asertywna we współczesnym świecie

Jeśli zapytam Cię, co to jest asertywność, założę się, że pierwsza odpowiedź, która przyjedzie Ci do głowy to… umiejętność mówienia „NIE”. Ale to nie do końca prawda. Mam wrażenie, że mnóstwo osób tak naprawdę nie do końca rozumie tego pojęcia. Mimo wzrostu popularności tego słowa, mimo tego, że coraz częściej możemy natknąć się na organizowane szkolenie z asertywności, a techniki zachowań asertywnych stają się coraz bardziej popularne, wiele osób nadal źle interpretuje znaczenie tego słowa. Asertywność to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z inną osobą czy osobami. Ale co to tak naprawdę znaczy i czym jest asertywność w pracy? Aby się dowiedzieć, zacznijmy od początku.

Co to jest asertywność?

Według psychologa Nathaniela Brandena „Asertywność oznacza szanowanie własnych pragnień, potrzeb, wartości i poszukiwanie właściwych form wyrażania ich w życiu codziennym”. Tutaj chodzi o to, aby postępować zgodnie z samym sobą, wedle własnego uznania. Ujmując to najprościej, jest to umiejętność robienia tego, co chcemy w danym momencie, nawet jeśli to oznacza, że musimy komuś czegoś odmówić. Czasami będzie to równało się postawieniu granicy, a czasami wypowiedzenia głośno i wyraźnie swojej opinii. Jak wspomniałam bycie asertywnym wcale nie jest takie proste, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy, że przekładamy czyjeś potrzeby nad swoje. Obawiamy się, że jeśli będziemy asertywni, to inni pomyślą, że jesteśmy apodyktyczni lub egoistyczni. W efekcie wolimy się zgodzić na coś, tylko dlatego, że boimy się czyjejś reakcji. A prawda jest taka, że dopóki nie uwierzysz, że Twoje potrzeby i pragnienia są tak samo ważne, jak tej drugiej osoby, to będzie Ci bardzo trudno działać zgodnie z własnymi przekonaniami.

Komunikacja asertywna we współczesnym świecie

Skąd się bierze brak asertywności?

Z poczucia własnej wartości. Brak wysokiej samooceny powoduje, że ciężko jest nam wyrazić własne zdanie i uczucia. Weźmy na przykład sferę zawodową. Założę się, że każdy z nas miał w życiu sytuację w pracy, kiedy został poproszony o coś, czego nie chciał zrobić, jak np. zostanie po godzinach, czy wykonanie jakiegoś dodatkowego zadania. Asertywność w pracy oznacza, że jesteśmy w stanie odmówić bez lęku i z podniesioną głową. Krótko mówiąc, jeśli Twój szef powierza Ci zadanie, które nie należy do twoich obowiązków, możesz odmówić. Jeśli Twój partner namawia Cię do zrobienia czegoś na co nie masz ochoty, też możesz wyrazić swoją opinię. Twoje potrzeby są tak samo ważne jak innych. Pamiętaj o tym! A jeżeli doskonale o tym pamiętasz, ale mimo to ciężko Ci to wypracować, pomóc może Ci szkolenie z asertywności oraz regularne stosowanie technik zachowań asertywnych.

 

Czy mogłeś zachować się lepiej?

Nadal jesteś przekonany o swojej asertywności? Ok. Ale, jeśli mimo wszystko przyszły Ci do głowy pewne sytuacje, w których nie kierowałeś się swoimi potrzebami, czy pragnieniami to postaraj się je przeanalizować. Zastanów się, co by było gdybyś w tamtej chwili postąpił zgodnie ze sobą . Jakie realne zagrożenie by z tego wynikło? Czasami mamy tendencję do wyolbrzymiania, prawda? Wyobraź sobie co asertywna osoba, by zrobiła w Twojej sytuacji i jakie wynikłby konsekwencje tego zachowania. Trenuj swoją asertywność, stosuj techniki zachowań asertywnych i, co najważniejsze, cały czas sobie powtarzaj, czego tak naprawdę chcesz i na czym Ci zależy.

 

Sara T.

Konferencja

Szkól się grając w gry!

Zaprojektujemy dla Ciebie ciekawe i angażujące szkolenie, które uczestnicy zapamiętają na długo.

Zostańmy w kontakcie

Rate this post

Powiązane posty