Przerwy w pracy w krajach europejskich

Przerwy w pracy w krajach europejskich

Przerwy w pracy w krajach europejskich

Polscy pracownicy spędzają w pracy średnio 40,5 godziny tygodniowo i zajmują tym samym piąte miejsce w rankingu wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Kto pracuje najkrócej, a kto najdłużej? Litwini poświęcają pracy 39,6 godzin w ciągu tygodnia, natomiast Grecy 44,5 godziny. Jak czas pracy i przerwy, wpływają na efektywność wykonywanych przez pracowników obowiązków?

Przerwy w polskim prawie

Według kodeksu pracy każdy pracownik zatrudniony na umowę ma prawo do skorzystania z 15-minutowej przerwy w ciągu 8 godzin pracy. Warunkiem jest podjęcie pracy w wymiarze min. 6 godzin na dobę. Dodatkowa przerwa przysługuje osobom młodocianym, niepełnosprawnym oraz kobietom karmiącym piersią. Polscy pracodawcy mogą wprowadzić jedną przerwę, która nie zostanie wliczona do czasu pracy. Może ona wynosić maksymalnie 60 min i zostać spożytkowana na przerwę obiadową lub sprawy prywatne. W Polsce wszyscy pracujący przy monitorze powyżej 4 godzin dziennie, po każdej godzinie pracy mogą skorzystać z 5-minutowej przerwy.

W niektórych krajach europejskich czas pracy i czas przerwy wygląda podobnie, chociaż są takie, które znacznie różnią się pod tym względem. Jak wygląda godzinowe rozłożenie dnia pracy w innych zakątkach Europy?

Przerwy i czas pracy w międzynarodowym wydaniu

Idąc za skandynawskim przykładem, jedna z wrocławskich agencji PR jako pierwsza w Polsce zdecydowała się wprowadzić 6-godzinny czas pracy. Pomimo tego, że na ten moment jest to jedynie eksperyment mający trwać trzy miesiące, sytuacja ta pokazuje siłę dyskusji nad pojęciem work-life balance, a także pojęciem efektywności pracowników. Krótszy czas pracy niesie ze sobą szereg korzyści. Większe skupienie, korzystne tempo pracy, mniejsze marnotrawienie czasu – to tylko nieliczne zalety. Jak wygląda praca u naszych sąsiadów?

 

Niemcy

Mieszkańcy Niemiec spędzają w pracy średnio 8 godzin dziennie, co daje miesięczny wynik zbliżony do 160 godzin. Każda osoba, która przepracuje 6 godzin, może zrobić sobie jedną 30-minutową przerwę lub dwie krótsze, po 15 minut. Pracownikom  pracującym 9 godzin w ciągu dnia przysługuje 45-minutowa przerwa.

 

Wielka Brytania

Brytyjczycy rozpoczynają pracę około godziny 9:00 i kończą, kiedy zegar wybija godzinę 17:00. Pracownicy w czasie pracy mogą skorzystać z półgodzinnej lub godzinnej przerwy na lunch i oderwać się na chwilę od zawodowych obowiązków.

 

Szwecja

Szwedzi pracują 6 godzin w ciągu dnia i dodatkowo cieszą się miłym, nieodłącznym elementem każdego dnia pracy, czyli przerwą kawową nazywaną “fika”. To stały punkt, którego przestrzegania mocno pilnują. Mieszkańcy Szwecji chwalą sobie 6-godzinny czas pracy i zauważają wzrost efektywności z nim związany. Biura w Szwecji pustoszeją po godzinie 15:00.

 

Francja

Czas pracy i przerwa we Francji znacznie różni się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Francuzi rozpoczynają pracę około godziny 8:00 i kończą około godziny 18:00. Nie oznacza to jednak, że pracują 10 godzin dziennie. W okolicach godziny 12:00 udają się na dwugodzinną przerwę obiadową, która oddziela pierwszą część dnia od drugiej. Oprócz tego pracownicy spędzający w pracy min. 6 godzin, mogą skorzystać z 20-minutowej przerwy, która wliczana jest w czas pracy.

 

Włochy

We Włoszech ustawowy czas pracy wynosi 8 godzin dziennie, więc wygląda podobnie, jak w Polsce. Przerwa obiadowa przysługuje każdemu pracownikowi, który pracuje powyżej 6 godzin dziennie.

 

Hiszpania

Hiszpanie rozpoczynają swój dzień pracy około godziny 8:00-9:00, a kończą pomiędzy 18:00-19:00. W trakcie dnia robią godzinną przerwę na lunch, podczas której udają się na posiłek, rozmawiają ze sobą i odpoczywają.

Przerwy w pracy i przestrzeganie maksymalnego wymiaru czasu pracy pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. Sprawia, że nasz mózg odpoczywa, a my nabieramy siły, by móc podjąć się kolejnych zadań. Co ciekawe, zgodnie z badaniami, pozwalanie pracownikom decydować kiedy skorzystać z przerwy, powoduje 20% większą produktywność w firmie. Być może zatem najlepszy system to ten, który pozwala pracownikom samodzielnie wybierać czas i długość przerw.

Powiązane posty