Szkolenie dla menedżerów – warto?

Domyślasz się pewnie, że odpowiedź na tytułowe pytanie będzie twierdząca, prawda? Bo jakiej odpowiedzi mógłbyś spodziewać się wchodząc na blog firmy, dla której szkolenie dla menedżerów to forma zarobku? Niemniej jednak, postaram się odpowiedzieć na to pytanie szczerze i (w miarę) bezstronnie, a wyciągnięcie z tego wniosków pozostawię już Tobie. Menedżerowie w dzisiejszych czasach stają przed wieloma wyzwaniami. Motywowanie pracowników to sprawa skomplikowana i niezwykle istotna dla firm. Zasoby ludzkie stały się bowiem najważniejszym elementem większości organizacji,  a skuteczna motywacja jest kluczem do sukcesu.

Po co menedżerowi szkolenie?

Skuteczna motywacja ma wiele twarzy, gdyż nie ma jednej uniwersalnej metody, która działałaby u wszystkich.(Ludzi do pracy motywują różne czynniki). Dla jednych najważniejsze będą możliwości rozwoju, dla drugich atmosfera w pracy lub bycie docenionym, dla innych z kolei skuteczna motywacja to pieniądze. Każdą z takich osób należy kierować w nieco inny sposób. To sprawia, że szkolenie dla menedżerów w wielu przypadkach staje się wręcz obowiązkowe. Oprócz tego jest to świetna perspektywa dla menedżera i firmy, gdyż motywowanie pracowników jest kluczowe dla utrzymania ciągłości funkcjonowania organizacji. Pracownicy zdemotywowani, nawet mimo dobrych zarobków, prędzej czy później będą szukali nowych miejsc pracy. Wielu nadal  uważa, że taka nauka pochłania zbyt dużo czasu i jest kosztowna, jednak obecnie możliwe jest aby przeprowadzić szkolenie online. To świetna opcja dla zabieganych. Szkolenie online nie wymaga dojazdu, ani dodatkowej energii jaką kierownik musi włożyć w organizację. 

 

Czy firmie się to opłaca?

Są stanowiska, na których łatwo można zauważyć efekty szkolenia. U handlowców będzie to na przykład wzrost sprzedaży. Jak to jednak wygląda w przypadku menedżerów? Dobrego kierownika poznajemy po pracy jego podwładnych. Jeżeli więc po szkoleniu kierownika widać wśród pracowników wzrost zadowolenia oraz motywacji do pracy oznacza to, że zrozumiał na czym polega skuteczna motywacja oraz że  szkolenie dla menedżerów miało sens. Pamiętaj, że nauka nie musi odbywać się wyłącznie stacjonarnie. Szkolenie online to świetna alternatywa, szczególnie w dzisiejszych czasach gdy stawia się na szybkość i wygodę.

Szkolenie dla menedżerów

Jego celem jest uzbrojenie menedżerów w niezbędne kompetencje potrzebne do zarządzania zespołem. Naucz się budować autorytet lidera, wyznaczać i komunikować cele, delegować i egzekwować zadania, prowadzić spotkania, motywować i angażować zespół do działania.

Awans ze specjalisty na menedżera

Bardzo częsty schemat w wielu polskich przedsiębiorstwach. Ktoś jest świetnym specjalistą na swoim stanowisku, więc w nagrodę zostaje awansowany na menedżera. Wejście w zupełnie inny świat bez żadnego przygotowania sprawia jednak, że osoba ta nie ma pojęcia, co robić i czym jest skuteczna motywacja. Do tej pory zarządzała bowiem tylko sobą, teraz musi natomiast kierować całą grupą ludzi. Niedoświadczony menedżer, który do tej pory wykonywał zupełnie inne zadania, zawsze będzie popełniał szereg błędów. Jednym z nich będzie na przykład niedostrzeganie szerszej perspektywy. Osoba, która dotąd była specjalistą, wykonywała zawsze konkretne zadania. Jako menedżer powinna się skupić na koordynowaniu działań, często jednak o to tym zapomina i z przyzwyczajenia wchodzi w rolę wykonawcy. Szkolenie dla menedżerów może takim błędom zapobiegać. Pozwoli to debiutującemu kierownikowi na lepsze działanie, co z pewnością przełoży się na zysk firmy. To nie tylko wielka perspektywa dla dla menedżera ale również dla całej organizacji. 

Przełożony częstym powodem zwolnienia

Wiele aspektów może przyciągnąć człowieka do pracy – marka, zarobki, dobrze napisane ogłoszenie o pracę. Kiedy się jednak odchodzi, powodem bardzo często okazuje się drugi człowiek. Najmocniejsze starania włożone w motywowanie pracowników na nic się zdadzą, jeżeli ich bezpośredni przełożony będzie wywoływał w nich regularne uczucie niezadowolenia. Szkolenie dla menedżerów jest w tym przypadku bardzo pomocne, pozwala bowiem zapobiec niepotrzebnym, kosztownym rotacjom w firmie.

Podsumowując, szkolenie dla menedżerów może mieć realny wpływ na wzrost skuteczności działań kadr zarządzających. Jest to również duża perspektywa dla menedżera. Kierownicy nieposiadający odpowiedniego przeszkolenia narażają firmę na straty na wiele sposobów. W sektorze prywatnym w Polsce na stanowiskach menedżerskich pracuje aż sześćset tysięcy osób. Jednocześnie wiele mówi się o tym, że brak dobrze wyszkolonej kadry kierowniczej to jeden z głównych hamulców w rozwoju firmy. Aby temu zapobiec, koniecznie należy inwestować w rozwój osób na stanowiskach menedżerskich organizując szkolenia. Obecnie jest to bardzo łatwe ponieważ można przeprowadzić szkolenie online bez wychodzenia z domu.

 

 

Zapraszamy na LinkedIn!

Rate this post

Powiązane posty