Szkolenie w formie gier – kiedy warto skorzystać?

Szkolenie w formie gier

Sposobów na prowadzenie szkoleń jest bardzo wiele. Jednak coraz częściej wykorzystywanymi narzędziami w edukacji pracowników są szkolenia w formie gier, które pozwalają na przyswajanie wiedzy poprzez aktywną i kreatywną zabawę. Managerowie coraz chętniej wybierają je zamiast kilkugodzinnych zajęć, zwłaszcza że szczególny nacisk kładą nie tylko na wiedzę, ale i zdobywanie cennych umiejętności. Jakie są zalety szkoleń w formie gier i w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać?

Korzyści płynące ze szkoleń w formie gier

Tradycyjne szkolenia, w szczególności, jeśli trwają wiele godzin, a niekiedy nawet kilka dni, w dłuższej perspektywie tak naprawdę mogą okazać się męczące. A jeśli pracownik jest znużony i wyczerpany, to zrozumiałe, że będzie przyswajać wiedzę o wiele gorzej. Tymczasem szkolenia w formie gier są nie tylko bardziej atrakcyjne pod względem formy, ale także oferują możliwość zdobycia tej samej wiedzy, która może być przekazana w o wiele przyjemniejszy sposób.
Poza tym, że szkolenia w formie gry odznaczają się bardziej atrakcyjną formą w porównaniu do tradycyjnych warsztatów, to pozwalają na podwyższenie poziomu energii w grupie, a także przyczyniają się do lepszego zapamiętywania materiału. To właśnie z tych względów mogą stanowić ciekawy impuls do rozwoju, motywując pracowników do zdobywania wiedzy oraz coraz to nowych umiejętności.

Kiedy warto stosować szkolenia w formie gier?

Przede wszystkim w sytuacji, kiedy chcemy pokazać pracownikom, że zdobywanie informacji wcale nie musi wiązać się z uczestnictwem w wielogodzinnym wykładzie. Kiedy zależy nam, aby poszerzyć spojrzenie zatrudnianych osób na konkretną problematykę, a także nauczyć zespół podejmowania decyzji oraz przewidywania ich konsekwencji.
Szkolenia w formie gier mogą być również jednym ze sposobów na to, aby zintegrować pracowników oraz polepszyć komunikację w miejscu pracy. Pozwalają też nauczyć pracowników myślenia strategicznego oraz planowania działań długofalowych. Tego typu formę zajęć można porównać do swego rodzaju bezpiecznego „poligonu” doświadczalnego, w którym uczestnicy mają możliwość sprawdzenia siebie w różnego rodzaju sytuacjach takich jak, chociażby reagowanie na ataki konkurencji, podejmowanie decyzji czy racjonalne gospodarowanie pieniędzmi.

Dlaczego jeszcze warto postawić na szkolenie w formie gry?

Szkolenia przeprowadzane w formie gier nie tylko dają możliwość pracownikom zweryfikowania swoich zachowań w konkretnych okolicznościach, ale także przyczyniają się do łatwiejszego zrozumienia oraz przyswojenia przekazywanego materiału. Dlaczego? Ponieważ ich założeniem jest relaks i kreatywna zabawa, a nie utożsamiana z trudnym i czasochłonnym procesem nauka. Co więcej, udowodniono, że uczestnicy tego rodzaju szkoleń, po rozgrywkach, o wiele chętniej interesują się metodami, które podnoszą skuteczność działania w sytuacjach, do których odnosiła się gra.

5/5 - (4 votes)

Powiązane posty