Sztuka planowania

Sztuka planowania, sztuka planowania, Ludzie sukcesu, umiejętności organizacyjnych, osiąganie celów, zaplanowane działania

Sztuka planowania

Ludzie sukcesu planują, ponieważ zależy im na osiąganiu swoich celów.

Dlaczego nazwałam planowanie sztuką? Ponieważ im więcej ludzi spotykam na swojej drodze, tym bardziej jestem zaszokowana ich brakiem umiejętności organizacyjnych. Podobno im więcej planujemy tym jesteśmy mniej szczęśliwi, ale ja myślę że, jest to jedyny sposób na osiąganie swoich celów. Trzeba sobie zadać pytanie: „Co muszę zrobić, aby być tam gdzie chcę”? A potem przygotować swoją „mapę”, czyli plan działania. Oczywiście czasami zdarzają się „na drodze” wypadki lub nieprzewidziane zakręty, ale warto być cierpliwym. Przecież zawsze znajdzie się jakiś objazd.

Sztuka planowania

Zauważyłam pewną zależność u ludzi, którzy nie planują. Zdałam sobie sprawę, że przyszłość ich trochę przerasta. Planowanie traktują jako kolejny obowiązek, kolejną „rzecz do zrobienia”.  Bronią się przed tym rękami i nogami, próbując odłożyć wszystko na później. Myślę że, problem polega  na ich sposobie myślenia. Weźmy np. ogromną stertę prasowania, która leży na sofie już od tygodnia. Część ludzi pomyśli: „O nie! Tyle prasowania! Zajmie mi to 2 godziny!”. Druga grupa osób pomyśli: „Już nie mogę się doczekać kiedy skończę to prasowanie i będę miał z głowy”. Jaka jest różnica? W pierwszej wersji osoba skupia się na negatywnej czynności. W drugim przypadku, osoba skupia się na pozytywnym aspekcie – pozbyciu się góry prasowania. Co więcej, dopóki nie stawisz czoła swojemu zadaniu, dopóty będzie ono na Twojej głowie.

Sztuka planowania, sztuka planowania, Ludzie sukcesu, umiejętności organizacyjnych, osiąganie celów, zaplanowane działania

Jako ekspert w planowaniu, proponuję pewne rozwiązanie, dla tych którzy chcieliby osiągać swoje cele, nawet te małe jak pozbycie się sterty prasowania.

Zapisz wszystko co chcesz osiągnąć.

Nie oszukujmy się, jako istoty ludzkie czasami zapominamy co mamy zrobić. Napisanie listy rzeczy na każdy dzień rozwiąże ten problem. Co więcej,  w momencie kiedy ją napiszesz, będzie Ci łatwiej zdiagnozować czy twój plan działania jest realistyczny. Bardzo często ludzie mówią: „mam tyle do zrobienia!”, ale w efekcie nie robią wszystkiego ile pierwotnie chcieliby zrobić. Plan musi być realistyczny. Najlepiej jest spisać listę zadań od tych najważniejszych zaczynając, z założeniem że, te mniej istotne nie muszą być wykonane. Warto jest także wziąć pod uwagę odpoczynek. Aby plan był efektywny, równowaga pomiędzy obowiązkami, a przyjemnościami musi być zachowana. Zgodnie z badaniami, im więcej mamy drobnych przerw w trakcie pracy, to tym bardziej jesteśmy produktywni.

Sztuka planowania, sztuka planowania, Ludzie sukcesu, umiejętności organizacyjnych, osiąganie celów, zaplanowane działania

Podam teraz przykład z życia wzięty. Łukasz pracuje w firmie na pełny etat, natomiast zarządza własną firmą wieczorami. Każdego dnia po powrocie z biura, robi sobie godzinną przerwę. Jest to dobry czas na zrelaksowanie się i odpoczynek. Później wraca do rzeczywistości i zajmuje się sprawami firmy przez następne 2 godziny. Te dwie godziny są dla niego zawsze bardzo intensywne, ponieważ wie że, jego deadline jest o 9 wieczorem. Wie że, jeśli chce mieć czas dla siebie przed snem, to musi skończyć wszystkie zaplanowane działania w tym czasie. Co wtedy się dzieje? Ta godzina staje się jego celem i zarazem nagrodą po całym dniu. Jeśli postaramy się zaplanować nasz czas tak, abyśmy mieli chwilę dla siebie, to będziemy w stanie więcej osiągnąć. Nie należy się przemęczać. Warto jest nauczyć się organizować swój czas tak, aby mieć go wystarczająco.

Kolejnym plusem „planu na papierze” jest to że, w momencie kiedy twój cel jest osiągnięty możesz go skreślić z listy. I uwierz mi, jest to najlepsze uczucie na świecie!:)

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą stronę na Linkedin!

Autor: Sara T.

Powiązane posty