Walka firm o talenty trwa. Rekordowo niska stopa bezrobocia, wynosząca we wrześniu tego roku jedynie 6,9%, jeszcze bardziej mobilizuje pracodawców do rekrutacji najlepszych pracowników i zachowania ich w firmie na dłużej. Rynek pracy wychodzi naprzeciw wymaganiom pracowników i zostaje zmuszony do wdrożenia przychylnych im zmian wewnątrz organizacji.
bez tagu
Zacznijmy od krótkiego ćwiczenia – podążaj za poleceniami: wybierz sobie cyfrę od 1 do 9…, pomnóż ją razy 9…, jeśli wyjdzie Ci liczba dwucyfrowa, dodaj do siebie te cyfry…, od otrzymanej liczby odejmij 5…, wybierz literę alfabetu, która odpowiada tej liczbie…, wybierz państwo na tę literę…, wybierz kolor zaczynający się na 3 literę tego państwa…, wybierz kwiat zaczynający się na 2 literę tego koloru…
7 kroków od diagnozy po efekt to sprawdzona poprzez lata współpracy z klientami ścieżka, którą proponujemy, żeby osiągnąć oczekiwany rezultat. Pisząc o projektach rozwojowych mam na myśli projekty, których celem jest nie tylko podniesienie kompetencji grupy pracowników, ale szeroko pojęta zmiana: postaw, relacji między przełożonymi a pracownikami, stylu kierowania, kultury organizacyjnej.
Już ponad 10 lat większość firm ma do czynienia z mediami społecznościowymi w businessie. I czy im się to podoba czy nie, nie mogą ignorować tego, że media społecznościowe stały się nie tylko rodzajem (nie) winnej rozrywki po godzinach, ale także potężnym narzędziem marketingu.
Pewnego dnia zgłosił się do mnie kierownik, który nie był zadowolony ze swojego zespołu – uważał, że zespół jest niesamodzielny i niedecyzyjny. Jak słyszę takie zastrzeżenia kierowane do swoich pracowników, od razu mam pewną hipotezę odnośnie stylu zarządzania szefa i ciśnie mi się na usta pytanie: czy ten zespół w ogóle ma szansę pokazać swoją samodzielność i decyzyjność?