Twój typ motywacyjny – test 3 pytań

Twój typ motywacyjny - test 3 pytań

Typ motywacyjny

Typ motywacyjny, jego znajomość i rozpoznanie zarówno u siebie jak i współpracowników może być dużą pomocą w podejmowaniu działań. Tym bardziej, że motywowanie każdego z nas będzie wyglądało inaczej, a skuteczna współpraca będzie zależała od tego w jakim stopniu rozpoznamy poszczególny typ motywacyjny. Aby uniknąć sytuacji, gdy siedzimy bezczynnie, bo nie wiemy co zrobić, żeby najzwyczajniej w świecie chciało nam się pracować, albo staramy się motywować innych, ale zamiast tego osiągamy odwrotny skutek – polecam zrobić krótki test z motywacji. Został on opracowany przez Tamarę Lowe, która wykorzystała do tego swoje badania na tysiącach ludzi. Poniższe pytania pozwolą określić Ci twój typ motywacyjny, co na pewno sprawi że skuteczna współpraca nie będzie już problemem.

Pytanie 1: Wolisz współpracować, czy rywalizować?

Osoby, które lepiej odnajdują się przy współpracy, dążą do kontaktów z innymi oraz są ukierunkowane na budowanie relacji. Nazywamy je Kontaktowymi. Są to ludzie empatyczni, których często darzy się zaufaniem. Są także opiekuńczy, oddani i lojalni. Cieszą się z sukcesów innych oraz dążą do promowania idei wspólnoty, zgody i wzajemnej współpracy.

Jeśli jednak wolisz rywalizację, to zaliczasz się do osób Wydajnych, które koncentrują się przede wszystkim na zadaniu i wynikach. Dążą do wydajności i konkretnych efektów. Często opracowują strategię i lubią rozwiązywać problemy. Można takie osoby określić, jako wytrwałe, pełne energii i pewne siebie. Mają też skłonności przywódcze i predyspozycje do kierowania innymi. Ten typ motywacyjny lubi presję ze strony przełożonych, a także odnajdują się przy zarządzaniu złożonymi projektami.

 

 

Pytanie 2: Wolisz stabilizację, czy zmiany?

Jeżeli preferujesz stabilizację, czyli stałe warunki, konsekwencję i ustalony porządek, to zaliczasz się do osób Stabilnych. Są to ludzie praktyczni w działaniu, metodyczni i odpowiedzialni. Często pracują według harmonogramu lub planu. Ustalone procedury i zasady, a także przewidywalność pozwalają im na poczucie bezpieczeństwa. Kierują się logiką, starają się być dokładni i precyzyjni. Można te osoby określić jako konsekwentne i ostrożne. Mają zdolności wykonawcze, dopracowują projekty i potrafią usprawnić procesy.

Ich przeciwieństwem są osoby Zmienne. Czują one potrzebę wprowadzania zmian. Dzięki temu łatwiej odnajdują inspirację w nowych możliwościach i doświadczeniach. Zmiany nie wytrącają ich z równowagi. Zamiast tego są gotowe wykonać nagły zwrot i dostosować się do danej sytuacji. Są to poszukiwacze przygód, których cechuje entuzjazm, chęć zabawy i pragnienie nowych wyzwań. Szybko przyswajają nowe umiejętności i działają spontanicznie.

 

 

Pytanie 3: Co zwiększyłoby Twoje poczucie własnej wartości w pracy: szczere uznanie, ale bez nagród finansowych, czy otrzymanie zapłaty bez pochwał?

Jeśli wybierasz uznanie, to zaliczasz się do osób Wewnętrznych. Są to osoby, dla których główną nagrodą jest szczera wdzięczność wynikająca z docenienia ich pracy i wysiłku. Mają one poczucie realizowania misji i chcą wprowadzać pozytywne zmiany. Czerpią satysfakcję z konstruktywnej pracy.  Mają potrzebę czuć się dobrze z tym, co robią. Bardzo motywujące jest dla nich przyjazne środowisko pracy, opcja rozwoju zawodowego i pozytywna ocena ze strony przełożonych.

Osoby Zewnętrzne wolą premię pieniężną, możliwość awansu i uznanie publiczne. Cenią ciężką pracę i uważają, że zasługuje ona na odpowiednią zapłatę. Oprócz uznania publicznego, ważne są też dla nich takie rzeczy jak wolność od kontroli i szczególne przywileje. 

Jak pewnie zauważyłeś jest wiele skrajnych typów motywacyjnych, których skuteczna współpraca może być utrudniona przez dużą różnicę charakterów. Integracja zespołu przez szkolenie to dobry pomysł aby przełamać wszelkie nieporozumienia i poprawić jakość pracy.

Co kogo motywuje?

Jak mogłeś zauważyć czasem nasz typ motywacyjny może być skrajnie różny od innych. Skuteczna komunikacja w zespole jest bardzo ważna dlatego warto zrobić test motywacyjny i starać się rozpoznać swój typ motywacyjny. Jeżeli wiesz już, do których grup należysz Ty lub Twój pracownik, to poniżej znajdziesz opis, który przedstawia, co motywuje dany typ osób. Jeżeli jednak nie udało Ci się  go rozpoznać to polecamy szkolenia motywacyjne, które pomogą w określeniu twojego typu motywacyjnego. Takie szkolenie to też dobry pomysł aby integracja zespołu poprawiła się. W motywacji jest moc i warto ją wspierać poprzez szkolenia motywacyjne.

Powiązane posty