Grudzień to ostatni miesiąc w roku – ten czas sprzyja podsumowaniu naszego życia prywatnego, jak i zawodowego. Gdy już rozliczymy się z naszymi osiągnięciami i porażkami, przychodzi moment zastanowienia –…
produktywność
W związku z tym, że moja praca polega przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń, z wielką ochotą „łapię okazję”, kiedy mogę zasiąść po drugiej stronie i, zamiast mówić, posłuchać tego, co mają do powiedzenia inni. Ostatnio z ciekawością słuchałam Czarka Hensela, programisty zainteresowanego optymalizacją pacy, który mówił o swoich doświadczeniach związanych z wdrożeniem metody Davida Allena …
Polscy pracownicy spędzają w pracy średnio 40,5 godziny tygodniowo i zajmują tym samym piąte miejsce w rankingu wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Kto pracuje najkrócej, a kto najdłużej? Litwini poświęcają pracy 39,6 godzin w ciągu tygodnia, natomiast Grecy 44,5 godziny. Jak czas pracy i przerwy, wpływają na efektywność wykonywanych przez pracowników obowiązków?
Powrót po wakacjach do pracy może być bolesny. Nie ma już na co czekać, bo następne wakacje dopiero za rok. Na biurku i w skrzynce mailowej piętrzy się stos dokumentów i wiadomości, a do tego jeszcze połowa kolegów pyta: „Jak było?” przypominając o tym, że jeszcze dwa dni temu odpoczywaliśmy na plaży bądź w górach. Jak to wytrzymać?
W wielu firmach na całym świecie godziny pracy są dosyć podobne. od 9 do 17, lub od 8 do 16 z godzinną przerwą na lunch. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się z jakiego powodu właśnie takie godziny wszędzie obowiązują? Okazuje się, że ten system zawdzięczamy Henry’emu Fordowi.
Komu zdarzyło się otrzymać maila lub telefon z pracy po godzinach, ręka do góry! Ciężko jest znaleźć równowagę pomiędzy pracą a domem w momencie kiedy nie jesteśmy w stanie się “wyłączyć” po pracy. Okazuje się, że ponad 60 % pracowników wini właśnie swoich szefów za brak work- life balance. Prawie 40 % musiało opuścić ważne wydarzenia życiowe z powodu pracy.
Istnieje takie powiedzenie, że jeżeli chcesz odnieść sukces to musisz go sobie zaplanować. Okazuje się jednak, że sztuka planowania nie jest taka łatwa. Brak zakładanych efektów, ciągłe poczucie bycia w niedoczasie, stres, zawalanie ważnych spraw, zapominanie, to wszystko są oznaki tego, że nasze planowanie wymaga zmiany.
Dlaczego nazwałam planowanie sztuką? Ponieważ im więcej ludzi spotykam na swojej drodze, tym bardziej jestem zaszokowana ich brakiem umiejętności organizacyjnych. Podobno im więcej planujemy tym jesteśmy mniej szczęśliwi, ale ja myślę że, jest to jedyny sposób na osiąganie swoich celów.